Aktualności Biznes Konsument

Drivery zakupu kosmetyków

Podejście do pielęgnacji urody, emocje, jakie towarzyszą zakupowi kosmetyków, drivery oraz miejsca, w których je kupujemy – to czynniki które, jak wynika z badań NeedforBeauty, zrealizowanych przez agencję badawczą IQS, różnicują zachowania kobiet i mężczyzn na rynku

Data publikacji: 2018-07-06
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Drivery zakupu kosmetyków
Kategoria: BIZNES, Konsument

Podejście do pielęgnacji urody, emocje, jakie towarzyszą zakupowi kosmetyków, drivery oraz miejsca, w których je kupujemy – to czynniki które, jak wynika z badań NeedforBeauty, zrealizowanych przez agencję badawczą IQS, różnicują zachowania kobiet i mężczyzn na rynku ‘beauty’.

Drivery zakupu kosmetyków BIZNES, Konsument - Podejście do pielęgnacji urody, emocje, jakie towarzyszą zakupowi kosmetyków, drivery oraz miejsca, w których je kupujemy – to czynniki które, jak wynika z badań NeedforBeauty, zrealizowanych przez agencję badawczą IQS, różnicują zachowania kobiet i mężczyzn na rynku ‘beauty’.

Podejście do pielęgnacji urody, emocje, jakie towarzyszą zakupowi kosmetyków, drivery oraz miejsca, w których je kupujemy – to czynniki które, jak wynika z badań NeedforBeauty, zrealizowanych przez agencję badawczą IQS, różnicują zachowania kobiet i  mężczyzn na rynku ‘beauty’.

Segmentacja pięknych

W badaniu NeedforBeauty1 wyodrębniono sześć segmentów, które odzwierciedlają podejście do pielęgnacji i kosmetyków w Polsce. Są to: naturalnie piękni, premium, wielbiciele kosmetyków, Matki Polki, dbam o siebie oraz najliczniejszy – segment niezaangażowanych.

Prócz niezaangażowanych, najliczniejsza reprezentacja mężczyzn, w porównaniu z liczebnością każdego segmentu, znajduje się kategorii premium, naturalnie piękni oraz dbam o siebie. Na uwagę zasługuje również fakt, że w segmencie "wielbiciele kosmetyków" (8% ogółem) mężczyźni stanowią aż 14%.

Zadbana głowa na karku

Mężczyźni dbają przede wszystkim o głowę, przy czym szczególne miejsce w ich sercach i portfelach zajmują włosy. Jednym z podstawowych produktów, z największym udziałem mężczyzn jako nabywców, jest żel do włosów (69%). Pozostałe kategorie kosmetyczne, w których udział panów w zakupach jest stosunkowo duży to woda termalna, krem do twarzy CC, a także szampon + odżywka (2w1).

 

Męskie decyzje

To, co w męskim świecie pełni rolę kosmetycznego drivera zakupowego, to zapach i ciekawa ekspozycja na półce oraz – co ciekawe – reklama w telewizji i w internecie. Mniejszy wpływ na zakup ma dla nich dobra, zaufana marka oraz atrakcyjna cena. Na te walory kosmetyków o wiele bardziej zwracają uwagę kobiety, przypisując im wiodące role w grze o zdjęcie z półki. Panie częściej oceniają kosmetyki wprawnym okiem eksperta patrząc na dostosowanie do rodzaju skóry/włosów, konsystencję produktu oraz wygodne w użyciu opakowanie.

A to już wiesz?  Biura rzeczy znalezionych pękają w szwach

Zakupy z wdziękiem

Kupowanie kosmetyków sprawia przyjemność zarówno paniom, jak i panom, jednak to kobiety oceniają tą czynność jako bardziej przyjemną i ekscytującą. Dla 18% mężczyzn kupno kosmetyków to nic szczególnego (u kobiet jedynie 13%). Panowie jednak zdecydowanie częściej niż Panie mówią o kosmetykach jako o prawdziwym luksusie, odkryciu czy niespodziance.

Numerem jeden jeśli chodzi o miejsce zakupu kosmetyków – wskazywanym zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn –  jest drogeria Rossmann. Panie znacznie częściej kupują kosmetyki u konsultantek; panowie natomiast – prawdopodobnie na swój nieco uboższy koszyk kosmetyczny – częściej dokonują zakupów w dyskontach, hipermarketach oraz online.

Różnice pomiędzy obojgiem płci są widoczne także w przeznaczeniu kupowanych produktów. Aż 86% kobiet deklaruje, że kosmetyki kupuje wyłącznie dla siebie, podczas gdy tego rodzaju deklaracje składa tylko 60% mężczyzn. Interesujące jest również to, że panowie częściej niż kobiety kupują kosmetyki dla swoich bliskich: żony/partnerki oraz z myślą o całej rodzinie.

1 Badania NeedforBeauty, podstawa: wszyscy respondenci N=22500

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Drivery zakupu kosmetyków BIZNES, Konsument - Podejście do pielęgnacji urody, emocje, jakie towarzyszą zakupowi kosmetyków, drivery oraz miejsca, w których je kupujemy – to czynniki które, jak wynika z badań NeedforBeauty, zrealizowanych przez agencję badawczą IQS, różnicują zachowania kobiet i mężczyzn na rynku ‘beauty’.
Hashtagi: #BIZNES #Konsument

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy